Co znamená KEEPERsport Goalkeeper Day?

Goalkeeper Day je svátek u KEEPERsportu, který je věnován všem brankářům. Letos tento výjimečný den slavíme již po páté. Kromě Goalkeeper Day od KEEPERsportu existují pro brankáře další svátky, jako je mezinárodní Goalkeeper Day, který se každoročně slaví 14. dubna. U nás u KEEPERsportu se je ale datum 11.11. z velmi konkrétního důvodu.

  • Proč 11.11.?

    Číslo 1 je celosvětově známé jako číslo dresu prvního brankáře. Velké množství aktivních i bývalých špičkových brankářů nosí a nosili číslo 1. Z tohoto důvodu 11.11. uctíváme všechny brankáře po celém světě.

    Náš svátek se samozřejmě vztahuje i na brankáře s jinými čísly dresů. Nejznámějším současným příkladem je Ital Gianluigi Donnarumma. Brankář PSG nosí dres s číslem 99 od svého působení v AC Milán, protože se narodil v roce 1999.

    Zajímavost: Bylo také několik hráčů v poli, kteří nosili dres číslo 1. Rozruch svým výběrem čísel způsobili mimo jiné Jonathan de Guzman v Chievo Verona a Pantelis Kafes v AEK Athens.

Co slavíme?

Goalkeeper Day je věnován všem brankářům na světě. Výkon brankáře je oceňován zřídka. Chyby se většinou pamatují snadněji než dobré zákroky. I když si jako brankář během zápasu předváděl skvělé zákroky, často jediná chyba vše zhatí. Zatímco útočník s jediným gólem může nahradit jinak špatný výkon.

Nejlepším příkladem nedostatečného ocenění brankáře je udělení Zlatého míče. Lew Yashin je jediným brankářem, který byl vyhlášen nejlepším fotbalistou. To je důvod, proč my v KEEPERsportu chceme dát všem brankářům po celém světě, bez ohledu na jejich úroveň nebo věk, uznání, které si zaslouží. Proto slavíme každý rok 11. listopadu. brankářský den se všemi brankáři světa.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NEWSLETTERU

Buďte vždy v obraze! Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a buďte první, kdo bude dostávat novinky a exkluzivní nabídky.

Příběh brankáře

Přestože fotbal existuje již od roku 1863, brankář byl do hry zařazen až v roce 1903. Podle první knihy pravidel z roku 1863 směl každý hráč chytit míč. Po změně pravidel v roce 1871 mohl pouze jeden hráč manipulovat s míčem na půlící čáře. Protože to byl oficiálně stále hráč v poli, obvykle nosil čepici, aby se odlišil od ostatních hráčů. S povolením rozhodčího si hráči v poli mohli čepici předávat a střídat se v brance během hry.

Od roku 1903 bylo vymezeno pokutové území a vytvořena samostatná brankářská výstroj. Zrodila se pozice brankáře. Až do dvacátých let se chytalo holýma rukama, než se začaly používat první brankářské rukavice. Ty byly většinou vyrobeny z kůže nebo vlny. Až v 70. letech 20. století začaly první firmy vyrábět brankářské rukavice s latexovými prvky úchopu. Pak vývoj nabral raketový vzestup.

Zajímavost: První patent na brankářské rukavice zaregistroval Brit William Sykes v roce 1885, téměř 90 let předtím, než se průmysl začal zajímat o výrobu brankářských rukavic.